Všichni víme a známe, že když jsme šťastní, odpočatí  a plní energie tak nikdy neonemocníme. Ale stačí týden kdy se nevyspíme, v práci se nedaří, děti zlobí a hned se cítíme unavení, nic nám nejde a to je ta příležitost pro nemoc. Mějme to tedy na paměti a od teď už všichni prožíváme  jen pohodové dny s úsměvem na tváři.

Užijte si video s J.Hnízdilem na téma imunity a dobré nálady.

Na člověka je třeba dívat se jako na celek a nespoléhat jen na výsledky testů klasického lékařství.

Dotaz: Je zřejmé, že psychický stav má vliv na stav fyzický. Zajímá mě do jaké míry má vliv na fyzický stav samotná mysl. Například může-li víra, že jsme zdraví, zabránit dané nemoci a jistá skepse prodloužit její průběh?

Jan Hnízdil: Jednoznačně ano. Uvedu příklad z praxe. Přijde pacient s bolestí kyčle. Je odeslán na rentgen, vrátí se s rentgenovým snímkem a ten nález mu můžete sdělit dvěma způsoby:

  1. způsob (psychotraumatický): „Máte tam těžkou artrózu. To může bejt dvojka, trojka. To vás musí bolet. To vám garantuju, do dvou let jdete na endoprotézu.“ To je psychotraumatizující interpretace. Tím toho pacienta úplně demotivujete a on skutečně disciplinovaně srazí paty a odstartujete nevědomé i vědomé procesy, které skočí tím, že do dvou let jde na endoprotézu.
  2. způsob (psychoterapeutický): Podívejte se, máte tam artrózu, ale není to katastrofa. Pokud se o ten kyčel začnete starat, odlehčíte váhu, začnete sportovat, odpovídající pohyb, odpočinek, relaxace, tak vám ten kyčel může sloužit ještě spoustu let.“ Odstartujete úplně jiný postoj, jinou motivaci a jiné pochody a ti pacienti skutečně se často k té endoprotéze ani dopracovat nemusejí.http://www.seberizeni.cz/jan-hnizdil-imunita-znamena-dobra-nalada/#comments

Přidat komentář