Dobrý den,

zasílám několik údajů o mém "vývoji".

Na podzim roku 2012 jsem začal uvažovat o zhubnutí. Nazval jsem si to pro sebe "Akce -40 kg". Byla to zatím jen myšlenka, která v té době narazila na určité osobní a zdravotní problémy a já místo hubnutí přibral.

V zimě už byla situace především ze zdravotních důvodů neúnosná - nebyl jsem schopen dojít bez problémů od domu na parkoviště k autu.  Váha 137 kg při výšce 190 cm. A to jsem si stále nepřipadal tak nějak moc tlustý.

Pořídil jsem si veslařský trenažér, jednoruční činky a začal cvičit - to bylo na konci března 2013. Výsledek minimální, proto jsem začal shánět odborníka na výživu, který by mi byl ochoten za přiměřenou cenu pomoci a jeho "metoda" byla pro mě přijatelná. Toho jsem po dvou měsících našel v Domažlicích - Alikamenty. Moje srdce ekonoma krvácelo při představě úhrady za genetický test, ale nakonec jsem se rozhodl do toho jít, zejména proto, že jsem cítil plnou podporu ze strany manželky. Datum 31. 5. 2013 bylo rozhodující v mém dalším vývoji.

V půlce července jsem dostal výsledky genetických testů a domluvil se s výživovou poradkyní na skladbě jídelníčku. To už jsem od první schůzky vyřadil z jídelníčku klasické sladkosti - sušenky, oplatky, čokoládu, zákusky. I s alkoholem jsem se rozloučil.

Jídelníček jsem měl nastavený na 8500 kJ, později na 8000 kJ. Skladba potravy odpovídala rámcově výsledkům genetiky - nic jsem však nepřeháněl a "nelámal přes koleno". Přes zásadní počáteční odpor jsem se začal orientovat v kalorických tabulkách a začal si sám sledovat energetický příjem. Rovněž jse zintenzívnil cvičení cca 2x 30 minut denně, prakticky 7 dnů v týdnu. Pravidelně jsem se po týdnu vážil. Občas mě deptalo, že některý týden jsem defakto přibral, ale v delším časovém horizontu se vše srovnalo.

A takto vypadaly mé úbytky váhy - soubor "přírůstky".

Původní plán (po navýšení) byl, abych do 31. 5. 2014 shodil 50 kg. Časově se mi to zatím nepovedlo, ale věřím, že nastavený vývoj váhy bude pokračovat ještě nějakou dobu a budu i podle BMI "štíhlý kluk".

Několik menších krizí se mi podařilo překonat relativně bez problémů, za celou dobu jsem "hřešil" výrazně jen na Silvestra 2013.

Zhubnutí mi přineslo vyřešení mnoha zdravotních komplikací, tím pádem konzumuju i méně léků, závistivé pohledy známých a spolupracovníků, ale zejména změnu šatníku. Určitě to je potřeba. Stačí se podívat na přiložené fotografie.

A na závěr jednu zkušenost. Zhubnutí není otázka tělesného tuku či ukazatele na váze - je to otázka myšlení a vůle. Většina lidí si umí poručit, ale mě se podařilo se i poslechnout. A o tom to je.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Váha

  8.6.2014 22:23:05 | Kolářová

  Váš článek mě zaujal.I já jsem měla problémy s váhou.Děkuji výživové poradkyni v Domažlicích,s jejíž pomocí jsem shodila již 20kg.Snažím se ještě o 5kg,ale je to boj.DOKážu to. Krásné hubnutí.

  Odpovědět

 • odpověď

  8.6.2014 23:04:08 | Alikamenty

  Maruško, děkuji Ti za komentář a jestli máš chuť napiš taky něco.
  Tvůj papírek se zaznamenanou váhou byl a je pro mě něco naprosto úžasného.
  Myslím, že stejně jako pan Bartoníček máš co říct.

  Odpovědět